☆ Creamy, healthy and delicious dip with roasted eggplant, tahini, garlic and sumac. ☆ |
Baba ghanūj ili Baba ghanoush istočnjačko je jelo od patlidžana i raznih začina. Arapski izraz znači "otac koketiranja", a tumači se kao izum osobe (vjerojatno eunuha) iz harema. No, ghanūj/ ghanoush može biti i osobno ime. Popularan je u zemljama Levanta (Izrael, palestinski teritorij, Jordan, Libanon, Sirija, Kurdistan i Egipat) gdje se priprema s manjim ili većim varijacijama. U ovim zemljama patlidžan se ne pretvara u pire, već se sjecka, dok se u Turskoj najčešće usitni do pirea. Tamo je poznat kao meze pod imenom patlıcan salatası (salata od patlidžana). Uz dodatak raznog drugog povrća odličan je prilog roštilju ili namaz na kruh. Svima nam se jako svidio okus, a meni laka priprema. Kako imam tahini (iz Sarajeva) i sumac (iz Turske), odlučila sam ga isprobati. U buduće, ako zbog ničeg drugog, a ono samo zbog ovoga, nastojati ću, kako god teško, nabaviti i tahini i sumac. Naime, mljevene bobice sumac grma baba ghanūju dodaju pomalo trpki okus i tako zaokružuju ukupni kulinarski dojam.
Porcija: 12
|
Priprema: 20 min
| |||
Gotovo za: 35 min
|
Pečenje: 15 min
| |||
Složenost: lako
|
SASTOJCI:
2 srednje velika patlidžana (oko 450 g svaki)
4 češnja češnjaka, neoljuštena
60 ml soka od limuna
2 žlice tahini paste
1 ¼ čajne žlice soli
Maslinovo ulje
Sumac
PRIPREMA:
3. Patlidžane i češnjak ohladiti, zatim oguliti. Premjestiti u mikser.
4 češnja češnjaka, neoljuštena
60 ml soka od limuna
2 žlice tahini paste
1 ¼ čajne žlice soli
Maslinovo ulje
Sumac
PRIPREMA:
1. Svaki patlidžan nabosti viljuškom, a češnjak nabosti na drvene štapiće za ražnjiće.
2. Patlidžane peči u pećnici na 220˚C oko 10 - 12 minuta, povremeno okrećući, sve dok ne budu crni i mekani. Češnjak peči u pećnici oko 6 minuta dok ne postane mekan.
3. Patlidžane i češnjak ohladiti, zatim oguliti. Premjestiti u mikser.
4. Sok limuna, tahini i sol dodati patlidžanima i češnjaku. Usitniti u mikseru do gotovo glatke konzistencije.
5. Poslužiti pokapano maslinovim uljem i posipano sumac začinom.
*Nutritivne vrijednosti izračunate pomoću alata za izračun na CookEatShare
8 komentara
da li bi bio dobar 'sumak' od našeg ruj žbuna? Baš bih probala ovaj recept, zamišljam ga kao namaz na nekom int. hlebu!
OdgovoriIzbrišiJa ovo obozavam! Bas, bas... Pravila sam prosle godine i skroz sam se odusevila. Doduse bez zacina sumac, ali ove godine su mi ga mama i tata doneli iz Turske tako da sam skroz pripremljena. :)
OdgovoriIzbrišiTeško se nosim s patlidžanima, ne volim ih baš, ali probala bi ovo, možda mi se svide u ovakvoj kombinaciji :)
OdgovoriIzbrišibas sam sinoc razmisljala o babaganushu, i nakanila se da ga napravim =) odlicna stvar, tako ukusna, a tako jednostavna..
OdgovoriIzbrišiJa sam malo guglala pa nasla da je sumac = ruj a da li zacin mozemo da nadjemo nemam pojma. Svideo mi se recept pa pogledah na sajtu naseg biospajza ali vidim da tamo nema :(
OdgovoriIzbrišiKatarina jel imas neku preporuku za zamenu?
Na žalost, sumac je jedan od onih začina koji ustvari nema alternativu. najbliže što se preporuća je malo ribane limunove korice, ali zaista malo kako okus ne bi prevladao. S druge strane, možda ovog začina ima u bio trgovinama, a sigurno se može naručiti iz inozemstva i to ne košta puno.
IzbrišiPokusacu da ga pronadjem, ako ne, pasce maltretiranje sestre diz Austrije da mi donese, valjda tamo ima. Nemam nikog u Turskoj jedino da cekam sledece leto :D Do tada korica od limuna.
IzbrišiPredivno samo da je još doći do sumaca. Tahinia uvijek imam!
OdgovoriIzbrišiVolim i cijenim tvoj komentar. Hvala. ☆ Love and appreciate your comment. Thank you.